.


.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.m.stellacentrum.sk
f1_clanky motoristom
Všetky zaujímavosti z motoristického športu
Zima Igora Drotára
(Prešov) - Keď napadne prvý centimeter snehu a premávka v Bratislave skolabuje, mnohí sa rozhodnú sadať za volant len v prípade núdze... Igor Drotár je výnimkou a tentoraz na snehu, no len na dve zimné súťaže, osedlal Mitsubishi Lancer EVO IX.

S prešovským rodákom a stále čerstvým šesťdesiatnikom Igorom sme sa porozprávali o jeho plánoch na túto sezónu a napokon odpovie aj tým, ktorí pochybujú o jeho rýchlosti za pretekárskym volantom.

Igor, nedočkaví fanúšikovia rally mali možnosť vychutnať si v januárový víkend rýchle stroje počas Liqui Moly Winter Cup. Ako toto podujatie dopadlo z tvojho pohľadu spoluorganizátora a povedz nám dôvod tvojho skorého vypadnutia?

Nebolo vopred jasné, či súťaž bude, no napokon padlo rozhodnutie podujatie zorganizovať, čo som veľmi rád. Prihlásilo sa až 50 posádok a napokon odštartovalo 49. Prišlo sa sem pozrieť aj veľké množstvo divákov, čo len svedčí o obľúbenosti tohto športu. Asi tretina trate bola na snehu, tretina na ľade a tretina na šotoline. Bolo to náročné na ovládanie auta a každý si určite prišiel na svoje. Okrem množstva amatérskych posádok tu jazdili aj posádky veľkého slovenského šampionátu. Videli sme športové vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies, no štartovú listinu zdobili aj takmer rodinné autá. Trať mala zhruba 5 km a išla sa trikrát. Čo sa môjho účinkovania týka, nemal som veľa šťastia. Hneď na začiatku prvej rýchlostnej skúšky som dostal defekt predného ľavého kolesa a skončil som tak celkovo asi na deviatom mieste. To sme však dali do poriadku a išli sme do druhej skúšky. Skoro všetci dostali počas súťaže defekt, okrem víťaza, niektorí nazbierali dokonca až dva defekty. Asi po 500 metroch druhej RS som začul divný pazvuk. Onedlho na to sa nám rozletela prevodovka, čo pre nás znamenalo koniec. Tak ako v Prešove, aj na nasledujúcu Dobšinskú zimu osedlávam Mitsubishi Lancer EVO IX. Verím, že tam nás čaká lepší výsledok. Vozidlo je totiž výborné.

Aký je aktuálny stav, čo sa tvojej sezóny týka? Je niečo, čo nám môžeš prezradiť už teraz?

Žiaľ nemám ešte nič, čo by som mohol prezradiť, keďže tímy, ktoré prenajímajú nové vozidlá WRC, boli na Monte Carle. Chceme to uzavrieť v priebehu nasledujúceho týždňa a následne oznámime, s čím odjazdíme sezónu rally aj kopcov.

Sledoval si dianie WRC na Rallye Monte Carlo? Kto ťa prekvapil najviac?

Rally Monte Carlo som doslova presedel na internete, pretože sme tam mali domáceho zástupcu Martina Kočiho z Košíc. Celé 4 dni som bol nalepený v napätí na obrazovke a sledoval priebežné výsledky. Doslova som žasol a som hrdý na takého reprezentanta, akého sme tam v podstate ešte nemali. Skutočne úžasné výsledky tu spravili kedysi aj Jožko Béreš či bratia Melichárekovci, no Martin prakticky od prvej skúšky bojoval o desatiny úplne vpredu v triede WRC2, a to ako súkromný jazdec v poli silných jazdcov aj fabrík, ako je Citroën. I keď napokon nedošiel do cieľa, pre mňa je to najlepší slovenský výkon, aký sme tam videli. Veľmi sa z toho teším.

Niekto by ti mohol vyčítať, že už máš svoj vek, aj svoj výkonnostný zenit za sebou. Minulá sezóna však patrila medzi tvoje najúspešnejšie. Unavuje ťa niekedy pretekanie, alebo naopak – čo by si odkázal pochybovačom?

Práve naopak, pretekanie ma vôbec neunavuje a neviem sa už teraz dočkať novej sezóny. Občas sa cítim ako malý chlapec, ktorý napäto čaká na svoju hračku. Všetko, čo v živote robíš, mal by si robiť s láskou a čistým srdcom. Ak sa časom vytratia a spolu s nimi aj výsledky, vtedy s tým treba prestať. No aj vďaka stále dobrým výkonom, ktoré odzrkadľujú moju lásku k tomuto športu, nemám dôvod uvažovať o odchode.

Za rozhovor ďakuje: Martin Trenkler
foto: Jozef Pisch


Zdieľajte na Facebooku
STELLA Centrum Dopravných Informácií *75, umožňuje na tejto stránke prezeranie a preberanie informácií len na osobné, súkromné účely, nie na komerčné použitie, komerčnú prezentáciu. Používanie informácií z tejto stránky na komerčné účely, ich šírenie rozhlasovým vysielaním, prípadne ich zverejňovanie na iných webových stránkach je porušovaním autorských práv. Ich prípadné ďalšie publikovanie si vyžaduje písomný súhlas STELLA CENTRA.