.


.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.m.stellacentrum.sk
Rady motoristom
Všetky rady
Lyže v aute a snehové reťaze
(Bratislava) - Lyžiarske strediská už privítali prvých návštevníkov a postupne sa na lyžovačku vyberie väčšina Slovákov. Cestovať desiatky, ba niekedy stovky kilometrov v zimných podmienkach a s netradičným nákladom však môže byť aj nebezpečné. Podľa odborníkov slovenskí motoristi – lyžiari najviac podceňujú nebezpečenstvo lyží v kabíne auta, nevedia správne nasadiť snehové reťaze a robia chyby pri jazde na snehu.

„Základom bezpečnej cesty na lyžovačku je dobre pripevnený výstroj. Lyže by ideálne mali byť v boxe alebo na strešnom nosiči. Vhodné sú aj špeciálne otvory v zadných sedadlách. Ak motoristi nemajú k dispozícii ani jednu z tých alternatív a vezú lyže voľne pohodené v aute, odporúčame čo najpevnejšie ich zafixovať. Len v takom prípade má vodič istotu, že sa pri miernom náraze jeho lyžiarsky výstroj nezmení na smrtiacu zbraň,“ radí Marcela Divičanová z Hyundai Motor Slovakia.

Veľa slovenských vodičov má nedostatočnú praktickú skúsenosť s montovaním snehových reťazí. Ide o síce pomerne jednoduchý úkon, ten kto ho však robí prvýkrát, sa môže poriadne potrápiť. „Odporúčam motoristom, ktorí s nasadzovaním snehových reťazí nemajú dostatočné praktické skúsenosti, aby si úkon pred cestou aspoň raz vyskúšali. Ak to má niekto robiť prvýkrát v mraze a vo fujavici, môže to byť veľmi nepríjemný zážitok,“ odporúča M. Divičanová. Hlavne mestskí vodiči, ktorí majú menšie skúsenosti aj s jazdou na snehu by si mali vždy uvedomiť, že na zasneženej vozovke majú dlhšiu jazdnú dráhu a podľa toho prispôsobiť svoju jazdu.

Ten, kto sa vydá na dlhšiu cestu, by nemal váhať ani s preventívnou prehliadkou v autoservise. Odborníci odporúčajú, aby si vodiči dali skontrolovať predovšetkým brzdovú sústavu, chladiacu kvapalinu, tlak hustenia a stav pneumatík a dokonca aj stierače a ostrekovače a funkčnosť svetlometov.


Zdieľajte na Facebooku

STELLA Centrum Dopravných Informácií *75, umožňuje na tejto stránke prezeranie a preberanie informácií len na osobné, súkromné účely, nie na komerčné použitie, komerčnú prezentáciu. Používanie informácií z tejto stránky na komerčné účely, ich šírenie rozhlasovým vysielaním, prípadne ich zverejňovanie na iných webových stránkach je porušovaním autorských práv. Ich prípadné ďalšie publikovanie si vyžaduje písomný súhlas STELLA CENTRA.