.


.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.m.stellacentrum.sk
Rady motoristom
Všetky rady
Jarná očista auta
(Bratislava, 13. apríl 2012) - Viacerí z nás každoročne po zime svoje auto prezujú, no často zanedbávajú jeho ďalšiu jarnú údržbu, ktorá je veľmi dôležitá. Tak ako všetko ostatné, aj automobil potrebuje po zimnom období celkovú očistu. Prinášame niekoľko užitočných rád, ako vášmu vozidlu dopriať jednoduchý a pritom veľmi účinný servis...

Z prieskumov a skúseností spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, venujú po jari zvýšenú pozornosť svojim automobilom najmä muži – vodiči, aj keď čoraz častejšie zavítajú do značkových servisov po zimnom období aj ženy. Prvý úkon s príchodom teplých jarných dní je prezutie pneumatík. Zimné pneumatiky obsahujú mäkšiu zmes a pri vyšších teplotách sa viac opotrebovávajú. Dôkladná jarná očista by však nemala pozostávať len z prezutia automobilu a štandardného umytia karosérie...

Čistota

Väčšina automobilov je po zime zanesená zbytkami posypových materiálov nielen na viditeľných miestach karosérie. Okrem klasického umytia a leštenia karosérie preto radíme odstrániť zanesené nečistoty aj pod kapotou. Túto prácu však odporúčame zveriť do rúk odbornej firme. Dôkladnú očistu (povysávanie a umytie) vnútra vozidla a batožinového priestoru, a to vrátane „skrytých priestorov“ pod kobercami a sedačkami - aj sklopnými zvládnete aj sami. Podvozok a motorový priestor vozidla je vhodné po zime dôkladne očistiť od soli. Nesmie chýbať ani jarná kontrola funkčnosti brzdovej sústavy. Brzdová skúšobňa v autorizovanom servise vám zmeria účinnosť bŕzd na výrobcom schválenom zariadení.

Letné pneumatiky

Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča hneď ako priemerné denné teploty prekročia 7°C. Vzhľadom na premenlivosť počasia v ostatných rokoch je lepšie prezuť na letné pneumatiky neskôr ako príliš skoro. Stačí totiž menšia snehová nádielka a automobil sa behom pár sekúnd môže stať neovládateľným. Podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica. Výhodnejšie riešenie ako výmena zimných a letných pneumatík na disku, je výmena kompletných kolies. Významne sa tým znižuje nebezpečenstvo poškodenia či už pneumatík, alebo diskov.

Ďalšie kontrolné úkony

Vyčistenie a prezutie je dôležité, avšak jarná údržba tým zďaleka nekončí. Nemenej dôležitá je kontrola tesnosti motora a prevodovky. Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napr. kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet. Pri kontrole podvozku vám odporúčame skontrolovať aj ochrannú vrstvu spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom, pretože počas prevádzky vozidla sa nedá úplne vylúčiť poškodenie tejto ochrannej vrstvy. Prípadné poškodenie ochrany karosérie vám v autorizovanom servise ošetria vhodnou opravárenskou technológiou.

Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek a nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel. Samozrejme nezabudnite skontrolovať, či ste použitú náhradnú žiarovku v sade už nahradili novou.

Nevyhnite sa ani kontrole nápravy. Tá totiž v zime trpí zvýšenou záťažou. Často dochádza k zmene geometrie náprav, ktorá ma vplyv na jazdné vlastnosti vozidla, ako aj na životnosť podvozkových častí, a to vrátane pneumatík. Tuhými mrazmi trpia aj gumičky stieračov, ktoré strácajú pôvodnú pružnosť a stávajú sa prakticky nefunkčnými. Ich výmena je rýchla a finančne nenáročná. Nezabudnite tiež nahradiť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty.

Odporúčame aj kontrolu a hlavne namazanie všetkých pántov na dverách, kapote a veku batožinového priestoru, aby ste sa vyhli nepríjemným zvukom pri ich používaní.

A na záver námet: majitelia škodoviek môžu novú motoristickú sezónu začať s profesionálnou starostlivosťou a využiť Jarné servisné dni ŠKODA, ktoré trvajú do 30. apríla 2012, v rámci ktorej ponúka značka výhodné servisné balíky. Zároveň si nenechajte ujsť zaujímavú ponuku ŠKODA Originálnych dielcov a príslušenstva so zľavou do výšky 20 %. Na rovnaké akcie sa vždy na jar určite informujte aj u servisov iných značiek.


Zdieľajte na Facebooku

STELLA Centrum Dopravných Informácií *75, umožňuje na tejto stránke prezeranie a preberanie informácií len na osobné, súkromné účely, nie na komerčné použitie, komerčnú prezentáciu. Používanie informácií z tejto stránky na komerčné účely, ich šírenie rozhlasovým vysielaním, prípadne ich zverejňovanie na iných webových stránkach je porušovaním autorských práv. Ich prípadné ďalšie publikovanie si vyžaduje písomný súhlas STELLA CENTRA.