.


.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.m.stellacentrum.sk
Zaujímavosť
Všetky zaujímavosti
ŠKODA RAPID okolo sveta
(Bratislava) - Začiatkom augusta uplynulo 80 rokov od chvíle, kedy ŠKODA RAPID dokončila diaľkovú jazdu okolo sveta. Na 97-dňovej ceste, čistý čas jazdy predstavoval 44 dní, prešli cestovatelia Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias v priemere 630 kilometrov denne. Preukázali tak mimoriadnu kvalitu a spoľahlivosť automobilov značky ŠKODA. Diaľkové jazdy s automobilmi ŠKODA RAPID a ŠKODA POPULAR, dlhé až 52 000 kilometrov, budili v tom čase pozornosť na celom svete.

Cesta začala 25. apríla 1936 v Prahe. Vedúcim na 27 700 kilometrov dlhej expedícii s automobilom ŠKODA RAPID bol pražský podnikateľ Břetislav Jan Procházka (1897 - 1971). Úlohy navigátora a druhého vodiča sa zhostil Jindřich Kubias (1909 - 1967). Na tejto dobrodružnej výprave sa posádka spoliehala na mierne upravený automobil ŠKODA RAPID s chrbtovým rámom, poháňaný štvorvalcovým motorom s objemom 1,4 litra a výkonom 23 kW (31 k). Všetky štyri kolesá boli nezávisle zavesené a automobil mal hydraulické brzdy. S takouto konštrukciou spoľahlivo zvládal aj terénne pasáže - vtedajšiu cestnú sieť často tvorili hlavne šotolinové trate. Cesta okolo sveta trvala celkom 97 dní, z čoho 53 dní zabrali presuny loďou či vybavovanie colných formalít. Čistý čas jazdy teda predstavoval 44 dní.

Procházka a Kubias po štarte v Československu pokračovali cez Nemecko, Poľsko, Litvu, Lotyšsko a Sovietsky zväz. Na trase z Moskvy do Baku v Azerbajdžane sa ŠKODA RAPID zastavila aj v ruskej Kaluge. V tamojšom závode značky ŠKODA dnes schádza z linky okrem iného aj aktuálny model ŠKODA RAPID.

Po lodnej preprave cez Kaspické more nasledoval presun Iránom, kde sa posádka dokonca dostala aj do pieskovej búrky. Oneskorenie, ktoré spôsobila, ich donútilo k tomu, aby trasu z pakistanskej Kvéty do Bombaja zvládli nonstop jazdou za tri dni a stihli tak trajekt na Srí Lanku. Po prejazde Malajziou a Singapurom viedla ďalšia plavba cez Hongkong a Šanghaj až do japonského Kóbe. Následne cez Honolulu dvojica doplávala do San Franciska. Potom ŠKODA RAPID dobyla Big Apple. 5 300 kilometrov dlhú jazdu do New Yorku absolvovala za 100 hodín a 55 minút, čím o viac ako deväť hodín prekonala doteraz platný rýchlostný rekord. Posledná etapa viedla z francúzskeho Cherbourgu cez Paríž a Norimberg späť do Prahy. Nielen na pomery roku 1936 išlo o úctyhodné výkony.

Hlavné údaje o ceste automobilu ŠKODA RAPID okolo sveta v roku 1936:

Použitý automobil
ŠKODA RAPID 1.4 SV

Dĺžka cesty
97 dní

Počet navštívench krajín
15

Navštívené kontinenty
Európa, Ázia, Severná Amerika

Automobil prešiel
27 700 km

Najdlhšia denná etapa
približne 1000 km

Najkratšia denná etapa
približne 50 km

Celková spotreba paliva
2820 l

Priemerná spotreba
10,2 l/100 km

Celková spotreba oleja
54 l

Náklady na cestu (rok 1936)
89 600 Kč


Zdieľajte na Facebooku
STELLA Centrum Dopravných Informácií *75, umožňuje na tejto stránke prezeranie a preberanie informácií len na osobné, súkromné účely, nie na komerčné použitie, komerčnú prezentáciu. Používanie informácií z tejto stránky na komerčné účely, ich šírenie rozhlasovým vysielaním, prípadne ich zverejňovanie na iných webových stránkach je porušovaním autorských práv. Ich prípadné ďalšie publikovanie si vyžaduje písomný súhlas STELLA CENTRA.